VEP Graduates
VEP Graduates
Class of 2023
List of bios and business ideas
Dustin Adkins, U.S. Army - Memphis, Tennessee
Jordan Ailie, U.S. Marine Corps, U.S. Navy - Ringgold, Georgia
Kristi Alderson, U.S. Navy - Nashville, Tennessee
Derrick Bruechert, U.S. Army - Murrayville, Georgia
Leah Dimino, U.S. Air Force - Signal Mountain, Tennessee
Adrian Douglas, U.S. Air Force - Brownsville, Tennessee
Fernando Fernandez, U.S. Air Force - Gallatin, Tennessee
Richard D. Giles, II, U.S. Army - Atlanta, Georgia
Tari Ham, U.S. Air Force - Charlotte, North Carolina
Audrey J. Heffner, U.S. Navy - Norfolk, Virginia
Betsy Jackson, U.S. Navy - Statesville, North Carolina
Ira Johnson, U.S. Navy - West Palm Beach, Florida
Ray King, U.S. Air Force - Kettering, Ohio
Drew McCartney, U.S. Army National Guard - Chattanooga, Tennessee
Lee McCord, U.S. Army National Guard - Knoxville, Tennessee
Chris Mourey, U.S. Army - Chattanooga, Tennessee
Paul Whitten, U.S. Army - Nashville, Tennessee
Christie Wyatt, U.S. Air Force - Arlington, Virginia
Class of 2022
Dwayne Alborn, U.S. Army - Raeford, North Carolina
Lizz Baxter, U.S. Army - Charlotte, North Carolina
Amber Bell, Air National Guard - Chattanooga, Tennessee
Asha S. Cooper, U.S. Army - La Vergne, Tennessee
Cheryl Davis, U.S. Army - Columbia, South Carolina
Ronnie Davis, U.S. Army - Snellville, Georgia
Robert Elliott, Army National Guard - Dunlap, Tennessee
Omar Fonseca, U.S. Air Force - Nashville, Tennessee
Neaji Green, U.S. Navy - Charlotte, North Carolina
John Kluthe, U.S. Navy - Hampton, New Jersey
Peter Koutroubis, U.S. Navy - St. Petersburg, Florida
Martin J. Lammer, U.S. Army - Aurora, Colorado
Cole Morano, U.S. Navy - Kernersville, North Carolina
Kevin Reidy, U.S. Army - Clermont, Florida
Class of 2021
Dwayne Alborn, U.S. Army - Raeford, North Carolina
Lizz Baxter, U.S. Army - Charlotte, North Carolina
Amber Bell, Air National Guard - Chattanooga, Tennessee
Asha S. Cooper, U.S. Army - La Vergne, Tennessee
Cheryl Davis, U.S. Army - Columbia, South Carolina
Ronnie Davis, U.S. Army - Snellville, Georgia
Robert Elliott, Army National Guard - Dunlap, Tennessee
Omar Fonseca, U.S. Air Force - Nashville, Tennessee
Neaji Green, U.S. Navy - Charlotte, North Carolina
John Kluthe, U.S. Navy - Hampton, New Jersey
Peter Koutroubis, U.S. Navy - St. Petersburg, Florida
Martin J. Lammer, U.S. Army - Aurora, Colorado
Cole Morano, U.S. Navy - Kernersville, North Carolina
Kevin Reidy, U.S. Army - Clermont, Florida
Class of 2019
Tanya Barnett, U.S. Air Force - White Plains, MD
Barry C. Brock, U.S. Marine Corps - Chattanooga, TN
Christopher Cecil Collins, U.S. Air Force - Locust Grove, GA
Quinetta L. Cope, U.S. Army - Warner Robins, GA
Nickolaus Scott Corniea, Army National Guard - Nashville, TN
Jerrold R. Flanigan, U.S. Navy - Hanceville, AL
Charmaine B. Harrington, U.S. Army - Madison, AL
Marshayla Hightower, U.S. Navy - Atlanta, GA
R. Sean Matthews, U.S. Navy - Locust Grove, GA
Glenn Proctor, U.S. Marine Corps - Charlotte, NC
Matthew Putt, U.S. Army - Corning, NY
Judson D. Simpson, III, U.S. Army - Ooltewah, TN
Lola F. Thompson, U.S. Army Reserve - Atlanta, GA
Brian Vick, U.S. Navy - Mount Pleasant, TN
Sabrenia Renee West, U.S. Army, Navy Reserve - Roswell, GA
Class of 2018
George Albinus, U.S. Army & Army National Guard - Cleveland, TN
Chris J. Atkinson, U.S. Army - Douglasville, GA
Brian Bynum, U.S. Marine Corps - Kempner, TX
Deiondrea Carmichael, U.S. Air Force - Chattanooga, TN
Terry Chandler, U.S. Army & Army National Guard - Columbia, TN
Norma Chism, U.S. Air Force - Prattville, AL
Philip Clements, U.S. Army - Roanoke, VA
Lindsey Drury, U.S. Army - Chattanooga, TN
Dirk Erickson, U.S. Marine Corps - Seattle, WA
Jeff Hauswirth, U.S. Navy - Hancock, MI
Steven Hubbard, U.S. Marine Corps - Jacksonville, FL
Bree Jones, U.S. Army - Raleigh, NC
Mark Kleinhenz, U.S. Navy - Statesville, NC
Hartnel Lambert, U.S. Navy - Hoover, AL
Maria Mayes, U.S. Army - Tulsa, OK
Jeff Nalley, U.S. Army - Chattanooga, TN
Jonathan Shippey, U.S. Army - Louisville, KY
Joe Smarro, U.S. Marine Corps - Cibolo, TX
Class of 2017
Robert Brinson, Jr., U.S. Army - Tavares, FL
Sharita Davis, U.S. Army - Atlanta, GA
Jim Derry, U.S. Army and Army National Guard - Chickamauga, GA
Alfredo Razo Donato, U.S. Air Force - Chattanooga, TN
E. Ben Duran, Jr., U.S. Army - Colorado Springs, CO
Shawna Nicole Fitzgerald, U.S. Army - Chattanooga, TN
Michele M. Garner, U.S. Army - Columbus, GA
Christopher Hartman, U.S. Army - Wilmington, DE
Terell L. Jones, U.S. Army - Jacksonville, FL
Nathan Mars, U.S. Navy - Atlanta, GA
Ronnie Moore, Army National Guard - Atlanta, GA
Bradley D. Morrow, U.S. Army - Somerset, KY
Trista Niemann, U.S. Air Force - Colorado Springs, CO
William A. Radford, U.S. Navy - Nashville, TN
Eric W. Ratliff, Sr., U.S. Army - Bowie, MD
Scott Russell, U.S. Air Force and U.S. Army - Hamilton, MI
Shavonne S. Simmons, U.S. Navy - Philadelphia, PA
Ricardo B. Ventura, U.S. Marine Corps - Fort Oglethorpe, GA
Anthony F. Webster, U.S. Army - Windham, ME
Class of 2016
Lisa Barnes, U.S. Army - Knoxville, TN
Katharine Kay Books, U.S. Air Force - Centennial, CO
Tracey Chhour, U.S. Army Reserves - West Jordan, UT
Gene Douglas Cole, U.S. Air Force - Emerald Isle, NC
Bill B. DeLong, III, U.S. Army - Madisonville, KY
Shana Lee DuBois, U.S. Marine Corps - Farmington Hills, MI
Tania Y. Griffin, U.S. Army Reserves and U.S. National Guard - LaGrange, GA
Stephanie D. Burnett-Jeffreys, U.S. Marine Corps and U.S. Army - New Smyrna Beach, FL
Glinda Jones, U.S. Army - Gainesville, FL
Saalih Kasib Muzakkir, U.S. Army - Hope Mills, NC
Gerald Osteen, U.S. Army - Abbeville, AL
Steven Lawrence Penn, U.S. Army - Hendersonville, TN
Anthony Lewis Pennington, U.S. Air Force - Charlotte, NC
Gail Schnell, U.S. Army - Waldorf, MD
LaTisha D. Turner, U.S. Navy - Chattanooga, TN
AJ Vincent, U.S. Navy - Franklin, TN
Lynette Ames Wilkins, U.S. Army Reserves - Norfolk, VA
Class of 2015
Dennis Baucom, U.S. Marine Corp - Newton, NC
William Coulter, U.S. Army - Chattanooga, TN
Marcus Hall, U.S. Army - Lenoir City, TN
Marvin E. James, U.S. Army - Rock Hill, SC
Linda Lanus, U.S. Marine Corp - Metairie, LA
Bryan Mitchell, U.S. Army - Houston, TX
Brandon Mulrine, U.S. Army - Easton, PA
John Pickering, U.S. Army - Cleveland, TN
Robert Reynolds, U.S. Army - Huntsville, AL
Raul Rios, Jr., U.S. Navy - Hinesville, GA
David Storey, U.S. Army - Soddy Daisy, TN
Class of 2014
Dr. Glenda K. Alexander, U.S. Navy - Cordova, TN
C. Nathan Breard, U.S. Army - Midland, GA
Linda Chopfield, U.S. Navy - Orlando, FL
Glenn Dale Gordon, U.S. Army - Atlanta, GA
Ronnie Harper, U.S. Army - Macon, GA
Annalyn Jones, U.S. Army - Chattanooga, TN
Courtney R. Lewis, U.S. Army - Nashville, TN
Raul Maria, U.S. Army - Olympia, WA
Peter R. Moore, U.S. Army - Chattanooga, TN
Monroe Ratchford, U.S. Air Force - Dumfries, VA
Shannon Reckner, U.S. Navy - Old Chatham, NY
Jannett Seabrooks, U.S. Army - Savannah, GA
Glen Shackley, U.S. Army - Angels Camp, CA
Selena Simmons, U.S. Air Force - Oklahoma City, OK
John C. Smith, Jr., U.S. Air Force - Nashville, TN
Traci D. Williams, U.S. Marine Corps - Jacksonville, FL
Michael Wilson, U.S. Army - McAllen, TX
Class of 2013
Elizabeth Beske, U.S. Navy - Apex, NC
Jeremey Chapin, U.S. Army - Signal Mountain, TN
Eric DeGrave, U.S. Army - Athens, TN
Fyke Fisher, U.S. Air Force - Chattanooga, TN
Kim Horton, U.S. Navy - Chattanooga, TN
Shawneen Kelly, U.S. Army - Murfreesboro, TN
Terry Krips, U.S. Army & Air National Guard - Maryville, TN
Steven Lopez, U.S. Navy - Elmhurst, IL
Corey Mingo, U.S. Army - Chattanooga, TN
Joe Moore, U.S. Navy - Flippin, AR
Victor Nassar, U.S. Army - Laredo, TX
Valentin Rojas, U.S. Air Force - Colorado Springs, CO
Beau Sidell, U.S. Air Force - Boulder, CO
Shawn Soleimani, U.S. Navy - Carlsbad, CA
Mike Wann, U.S. Marine Corps - Chattanooga, TN
F. Carter Wexler, U.S. Navy - Ringgold, GA
Bret Wyont, U.S. Air Force - Taylor, UT
Class of 2012
Sal Cariglio, U.S. Air Force - Sandy Springs, GA
Christian Davis, U.S. Army -Knoxville, TN
Wayne Faunteroy, U.S. Marine Corps - Flintstone, GA
Paul Hall, U.S. Navy - Chattanooga, TN
Eziekel Jones, U.S. Air Force - Chattanooga, TN
Mark Kidwell, U.S. Army - Chattanooga, TN
Michael W. Light, U.S. Army - Knoxville, TN
Dave Marston, U.S. Navy - Doylestown, PA
Bret Moldenhauer, U.S. Army - Lookout Mountain, TN
Thomas Ragland, U.S. Army - Chattanooga, TN
Jeff Santaite, U.S. Navy - Ringgold, GA
Henry Stockman, U.S. Marine Corps - Chattanooga, TN
Jarett Worley, U.S. Army - Signal Mountain, TN
Charles Wright, U.S. Navy - Pell City, AL