Section Menu

Post Graduate Acceptances

Medical School

2012-2013
Hunter Meyer– Medical College of Georgia
Hayden Shafer – Quillen College of Medicine (ETSU)
William Brooks – Quillen College of Medicine (ETSU)
Phoebe Shoemaker – Accepted to Quillen College of Medicine (ETSU) and Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine. Chose ETSU
Megan Ayres – Mercer University School of Medicine
Jessica Hale – Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine
Alexander Scherelis – UT Memphis

2011-2012
Eli Kennedy – ETSU
Le Lee Neoue – Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine (LMU-DCOM)
Garrett Venable – UT Memphis
Megan Roberson – ETSU
Tyler Walker – Accepted to UT Memphis, LMU-DCOM, Philadelphia College of Osteopathic Medicine and Kansas City University of Medicine and Biosciences College of Osteopathic Medicine.  Chose UTMemphis.
Jesalyn Tate – ETSU
Andrew Fournet – UT Memphis
Gary Tackling – American University of the Caribbean Medical School in Cupecoy, St Maarten, N.A.
Munir Nouri Rahbe – American University of the Caribbean Medical School in Cupecoy, St Maarten, N.A.

2010-2011
Denni Fitzsimmons - Des Moins College of Osteopathic Medicine, awarded Air Force Scholarship 
Jessica Howard - Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine
Dane Bolton - Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine and Lake Erie College of Medicine, chose LMU
Jennifer Woolsey - Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine and Lake Erie College of Medicine, chose Lake Erie College of Medicine

2008-2009
Adam Brown – Pikeville College of Osteopathic Medicine
Cyril Fider – Wayne State University
Onyi Ugorgi – UT Memphis
Meshell Stokes – UT Memphis
Ranje Mohamadameen –Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine
Andrew Noe –Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine
Joe Evans - Philadelphia College of Osteopathic Medicine, GA
Matthew Pullen - UT Memphis
Amanda Weaver - UT Memphis
Josh Donegan - UT Memphis 

2007-2008
Charles Phillips-Vanderbilt
Stuart Winkler- ETSU
Jennifer Jackson –ETSU
Leonid Kim – accepted to UAB.  Plans to defer for one year
Eric Cohen - accepted to UT-Memphis and ETSU. 
Bradley Thrasher – Virginia College of Osteopathic Medicine
Todd Torbett –Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine
Bernadette Helton – ETSU
Brent Meadows - Philadelphia College of Osteopathic Medicine - Georgia

Dental School

2012-2013
Jesse McKinney – UT Memphis
John Harrison – West Virginia University School of Dentistry
Kelsey Carver – UT Memphis

2011-2012
Daniel Francis – University of Louisville School of Dentistry
Samuel Hutton – UT Memphis
Colton Popp - UTMemphis

2009-2010
Lisa Jeffries – UT Memphis
Raj Brahmbhatt – UT Memphis

2008-2009
Reece Cofer – UT Memphis. Awarded an Andy Holt Scholarship 
Linda Tran – UT Memphis
Steven Ledford – UT Memphis
Michael Hernandez – UNC-Chapel Hill. Awarded a scholarship
Maya Peel - UT Memphis 

2007-2008
Clemissa Harris- University of Kentucky
JayCee Wood – Baylor Univ, Texas

Pharmacy School

2012-2013
Joshua Cooley – Lake Erie College of Osteopathic Medicine School of Pharmacy (LECOM)
Rima Patel – Accepted to UT Memphis and Gatton College of Pharmacy (ETSU), chose UT Memphis
Wesley Arrison – Accepted to UT Memphis, Belmont University, Lipscomb University and Samford University, chose UT Memphis
Taylor Benson – Accepted to UT Memphis
Yooji Cho – Accepted to UT Memphis

2011-2012
Andrew Rangel – UT Memphis
Reid Meadows – UT Memphis
Jennifer Marceaux – Harding University, Searcy, AR
Nicholas Marceaux – Harding University, Searcy, AR
Matthew Percy – UT Memphis
Kaysi Jackson – Accepted to UT Memphis, Lipscomb and Samford.  Chose UT Memphis

2009-2010|
Nilam Patel - UT Memphis
Derrick Reinhart - UT Memphis
Nicholas Martin - UT Memphis
Kevin Patel - UT Memphis
Jarred Bowden - UT Memphis and Union, chose UT Memphis

2009-2010
Lindsey DeLoach – UT Memphis (delayed admission to 2011 in order to get BS)
Erica Childress – UT Memphis and Union University; chose UTMemphis
Cortney Wong – UT Memphis

2008-2009
Jiten Patel – Massachusetts College of Pharmacy and Health Science (MCPHS), Worcester, MA
Khushbu Chaudhari – UT Memphis Pharmacy School

2007-2008
James Wheeler – UT-Memphis
Melanie Siv--Wingate University, NC
Jonathan Morrow – UT-Memphis
Latrice Black (post-baccalaureate) – UT-Memphis

Veterinary School

2012-2013

Breanna Dell – Accepted to Oregon State University and University of Tennessee-Knoxville joint DVM/MPH (Doctor of Veterinary Medicine/Master of Public Health) programs.  Chose UTK.

Christine Teter – UTK (Knoxville)

2011-2012
Erin Felty - UTK

2007-2008
Brian Shoemake –UTK
Cara Clouse- UTK
Ashley Miller-UTK

Graduate School

2012-2013
Jamie Smith – James Madison University, Master’s program in Biology (Botany)
Evan Collins – University of Georgia,
Duncan McPherson – Accepted to University of North Carolina-Chapel Hill and UT-Knoxville.  Chose UNC-Chapel Hill PhD. Program in Genetics and Molecular Biology
Mark Ihrie – Accepted to University of Kentucky and North Carolina State University.  Chose NSCU program in Environmental and Molecular Toxicology

2011-2012
Joel Pollom – Barry University (Miami, Florida), Accelerated Masters program in Anatomy
Carrie Wiese – Accepted to Vanderbilt University (Biomedical Sciences Ph.D. program), University of Utah (Bioscience Ph.D. Graduate Program), and University of Texas-Austin (Cell and Molecular Biology Ph.D. program).  Chose Vanderbilt.
Sarah Candler – Texas Tech University, Master’s program in Biology
Justin Ellis – Tulane University, Master’s program in Pharmacology

2010-2011
Reid Bolus - Baylor College of Medicine, Ph.D. Program in Human and Molecular Genetics and Vanderbilt University Biomedical Sciences
George Campbell - The Kellogg School of Science and Technology at The Scripps Research Institute, La Jolla, CA
Sarah Candler - University of South Florida, M.S. in Integrative Biology-Ecology and Evolution

2009-2010
Keith Emery - Bangor University, Wales UK MSx Marine Biology

2008-2009
Ty Gosnell – ETSU M.S. program in Paleontology
Kelli Poe – Primate Behavior M.S. program, Central Washington University, Ellensburg, WA
Jamie Dinkins – University of Georgia, Forestry Department
Shaina Johnson - University of Wisconsin, Ph.D. Toxicology Program
Meghan Morrison - University of North Carolina, M.S. in Biology
Anthony Eiler - Marshall University, M.S. in Forensic Science
Justin Beach - ETSU, Ph.D. in Biomedical Sciences

2007-2008
Brett Lomenick – UCLA (Biomedical Sciences)
Charles Slater – UAB

Law School

2011-2012
Trevor Slayton (UTC MS-Esc graduate) – Vermont Law School, Master of Environmental Law and Policy program

Optometry School

2011-2012
Anne Stephenson – Southern College of Optometry (Memphis)
Kayla Egner – Accepted to UAB School of Optometry (Birmingham, AL), Illinois College of Optometry and Ohio State University College of Optometry.  Chose UAB.

2008-2009
Jennifer Taylor – Southern College of Optometry

Nursing School (post-baccalaureate programs)

2012-2013
Angie Tsay – Johns Hopkins University School of Nursing, Accelerated BSN program

2011-2012
Bethany Andrews-Vanderbilt 
Sarah Donnellan – Duke Nursing School

Physician Assistant

2012-2013
Tifi Toilolo – Duke University School of Medicine Physician Assistant Program

2011-2012
Sarah Stott – LMU 

2010-2011
Dustin Bates - Bethel University 
Lauren Milleville - Colorado School of Medicine, University of South Carolina, Lincoln Memorial University, Trivecca, chose Colorado School of Medicine

2009-2010
Allison Lamb – Tennessee State University
Ashley Pierce - Trevecca Nazarene University Physician Assistant School
Alicia Dumont - Trevecca Nazarene University Physician Assistant School

©