Skip to Content

Search UTC.edu:

Campus & People

User-Defined Navigation:

Resources:

Faculty honored

Congratulations to all faculty who were recognized for their accomplishments on Faculty Honors Day. See photos here.

2005 UTNAA Outstanding Teacher Awards
Dr. Ziad Keilany, Economics
Dr. Katherine Rehyansky, English

2004-2005 SGA Outstanding Professor Awards
Amy Anderson, English
Sonia Young, Theatre and Speech

2005 Outstanding Adjunct Faculty Award
George Nagle, Psychology
Russell Fowler, Political Science

Special Recognition for Outstanding University Service
Deborah Arfken
Richard Rice

Recognition of Service
Roger G. Brown, Chancellor

Faculty and Administrative Committee Chairs
Jane Brower, Academic Standards Committee
Larry Tillman,Admissions Committee
William Edwards, Athletics Committee
Mike Jones, Athletics Board
Valerie Rutledge, Bookstore Committee
Stephanie Smullen, Budget and Economic Status Committee
Joseph Wilferth, Classroom Technology Committee
Joanie Sompayrac, Committee on Committees
Burch Oglesby, Curriculum Committee
Joanie Sompayrac, Departmental Honors Committee
John Friedl and Barbara Wofford, Desegregation Compliance Committee
Jane Reagor, Faculty Development Committee
Matthew Greenwell, Faculty Handbook Committee
Leroy Fanning, Faculty Rating of Administration
Pedro Campa, Faculty/Administration Relations Committee
Ed Smith, Financial Aid Appeals Committee
Cecelia Wigal, General Education Committee
Melissa Anyiwo, Grade Appeals Committee
Joe Dumas, Graduate Council
Barbara Norwood, Honor Court Committee
Helen Eigenberg, Human Subjects at Risk Committee
Chris Ryan, Instructional Excellence Committee
Christopher Brockman, Library Committee
Tim Parker, Part-Time Faculty Committee
Melanie McCoskey, Petitions Committee
Linda Johnston, Publication Board
Sean Richards, Scholarships Committee
Susan Davidson, Speakers and Special Events
Michael Biderman, Student Rating of Faculty Instruction Committee
John Friedl, University Technology Committee

Faculty Senate Officers
Richard Rice, President
Joanie Sompayrac, First Vice President
Matthew Greenwell, Second Vice President
Betsy Darken, Secretary
Marvin Ernst, Past President
Marcia Noe, Secretary o the Full Faculty

UT Board of Trustees Committee Representative
Joanie Sompayrac, faculty committee, UTC Campus Advisory Committee

University Academic Advisor Awards
John Tucker, BES
Joseph Owino, CECS

Recognition of Scholarship
John Friedl, Provost and Vice Chancellor for Academic Affairs

UC Foundation Professorships 2005
Kevin Ford, Music
Margaret Kovach, Biological and Environmental Sciences
Bento Lobo, Accounting and Finance
Christine Ryan, Library
Sandra Watson, Teacher Preparation Academy
Michelle White, History
Joe Wilferth, English

Summer Fellows 2005
David Ashe
Janetta Bradley
Earl Braggs
Deborah Kreiss
Gretchen Potts
Brian Ribeiro

Faculty Fellows 2005
Obasi Akan
Joyce Smith
Gavin Townsend
Sandy Watson

Grants and Research
Helen Eigenberg
Tracy Jones
Pat Kopetz
Peggy Kovach
Barbara Medley
Irv Resnick
Sean Richards
Sarah Sandefur
Amye Warren

College of Arts and Sciences Awards
Herbert Burhenn, Dean

Outstanding Adjunct Teaching Award
Marcia Coulter, Dance (Theatre and Speech)

Outstanding Teacher Award
Greg Barrow, English
Robert Cox, Art

Outstanding Service Award
Charles Nelson, Biological and Environmental Studies

Outstanding Advisor Award
John Tucker, Environmental Science

Outstanding Research Award
Sean Richards, Biological and Environmental Studies

Outstanding Creative Scholarship Award
Roland Carter, Music

College of Business Administration Awards
Richard Casavant, Stagmaier Chair and Dean

Deans Merit
Chris Brockman, Accounting and Finance
J.R.  Clark, Center for Economic Education
Tom Gavin, Accounting and Finance
Michael Jones, Marketing and Entrepreneurship
Bento Lobo, Accounting and Finance
Mark Mendenhall, Management
Marsha Scheidt, Accounting and Finance
Margaret Takeda, Management
Valerie Taylor, Marketing and Entrepreneurship
Rick Turpin, Accounting and Finance
Kathleen Wheatley, Management
Steve White, Management

College of Health, Education, and Professional Studies Awards
Mary Tanner, Guerry Professor and Dean

Outstanding Teaching/Advising Award
Pam Guess, Graduate Studies Division
Caryl Taylor, Teacher Preparation Academy

Outstanding Research/Scholarship Award
David Levine, Physical Therapy

Outstanding Service/Outreach Award
Cheryl Robinson, Human Ecology

School of Nursing Faculty Award
Barbara Norwood

Outstanding Adjunct Faculty Award
David Epperson, Human Ecology

Elizabeth Dalton Award
Sandra Watson, Teacher Preparation Academy

College of Engineering and Computer Science Awards
J. Ronald Bailey, Guerry Professor and Dean

Cole Outstanding Engineering Teaching Award
Dr. Gary McDonald, Mechanical, Chemical, Civil, and Environmental Engineering

Outstanding Computer Science Teacher Award
Dr. Joseph Kizza, Computer Science and Electrical Engineering

Engineering Research Award
Dr. Phil Kazemersky, Management and Industrial Engineering

Graduate School Award
Deborah Arfken, Dean

Graduate School Advisor Award
Michael Biderman, Psychology

Lupton Library Award
Theresa Liedtka, Dean

Dr. Joseph A. Jackson Library Faculty Development Award
Melanie Dunn

Faculty with Exceptional Merit Ratings, 2004-2005

College of Arts and Sciences
David Aborn, Biological and Environmental Sciences
Melissa Anyiwo, History
Boris Belinsky, Mathematics
Michael Biderman, Psychology
Earl Braggs, English
Victor Bumphus, Criminal Justice
John Burgess, Theatre and Speech
Suzanne Carter, Theatre and Speech
Rebecca Cook, English
Joseph Ford, Music
Gregory Grant, Chemistry
Ralph Hood Jr., Psychology
Bruce Hutchinson, Economics
Richard Jackson, English
Margaret Kiessling, Mathematics
Immaculate Kizza, English
Terri LeMoyne, Sociology, Anthropology, and Geography
Steve Lewinter, Art
Charles Lippy, Philosophy and Religion
Marc Loizeaux, Mathematics
Robert Marlowe, Physics, Geology, and Astronomy
Jonathon McNair, Music
Robert Mebane, Chemistry
Jonathon Mies, Physics, Geology and Astronomy
Marcia Noe, English
John Phillips, Philosophy and Religion
Gretchen Potts, Chemistry
Leila Pratt, Economics
Irven Resnick, Philosophy and Religion
Brian Ribeiro, Philosophy
Thomas Rybolt, Chemistry
Mark Schorr, Biological and Environmental Sciences
Joyce Smith, English
Ronald Smith, Mathematics
John Tucker, Biological and Environmental Sciences
Lucas Van der Merwe, Mathematics
Amye Warren, Psychology    
Michelle White, History
Joseph Wilferth, English
David Young, Art

College of Business Administration
Christopher Brockman, Accounting and Finance
J.R. Clark, Center for Economics Education
Thomas Gavin, Accounting and Finance
Michael A. Jones, Marketing and Entrepreneurship
Bento Lobo, Accounting and Finance
Mark Mendenhall, Management
Margaret Takeda, Management
Kathleen Wheatley, Management

College of Health, Education, and Professional Studies
Marcia Colston, Health and Human Performance
Lucien Ellington,Teacher Preparation Academy
Gene Ezell, Health and Human Performance
Leroy Fanning, Health and Human Performance
Nancy Fell, Physical Therapy
Debbie Ingram, Physical Therapy
Linda Johnston, Teacher Preparation Academy
Virginia Keatley, Nursing
Patricia Kopetz, Graduate Studies Division
Robin Lee, Graduate Studies Division
David Levine, Physical Therapy
Vicki Petzko, Graduate Studies Division
Jane Reagor, Human Ecology
Janet Secrest, Nursing
Judith Wakim, Nursing
Gary Wilkerson, Health and Human Performance

College of Engineering and Computer Science
Neslihan Alp, Management and Industrial Engineering
Roger Briley, Computational Engineering
Joseph Dumas, Computer Science and Electrical Engineering
Ahmed Eltom, Computer Science and Electrical Engineering
Joseph Kizza, Computer Science and Electrical Engineering
Cecelia Wigal, Management and Industrial Engineering

Lupton Library
Michael Bell, Library
Steve Cox, Library
Jon Ritterbush, Library
Christine Ryan, Library

Tenure and Promotion 2005

Faculty Tenured

College of Arts and Sciences
David Aborn, Biological and Environmental Sciences
Stuart Benkert, Music
Roger G. Brown, Political Science
Stephen Eskildsen, Philosophy and Religion          
Anthony Steinhoff, History
Christopher Stuart, English

College of Business Administration
Bento Lobo, Accounting and Finance
Valerie Taylor, Marketing and Entrepreneurship

College of Health, Education, and Professional Studies
None

College of Engineering and Computer Science
Neslihan Alp, Management and Industrial Engineering
Ronald J. Bailey, Engineering
Cecelia Wigal, Management and Industrial Engineering

Library
Theresa Liedtka, Library

Promotion to Full Professor
Abdollah Arabshahi, Computational Engineering
Joseph Dumas, Computer Science and Electrical Engineering
Timothy Gaudin, Biological and Environmental Sciences
Debbie Ingram, Physical Therapy
Theresa Liedtka, Library
Gregory O’Dea, English
Vick Petzko, Graduate Studies Division
Mac Smotherman, Theatre and Speech

Promotion to Associate Professor
Jooyong Ahn, Music
Nancy Fell, Physical Therapy
June Hanks, Physical Therapy
Daniel Hyams, Computational Engineering
Linda Johnston, Teacher Preparation Academy
Virginia Keatley, Nursing
Bento Lobo, Accounting and Finance
Jonathon McNair, Music
Anthony Steinhoff, History
Christopher Stuart, English
Daniel Hyams, Computational Engineering

There were no faculty members promoted to Assistant Professor.

New Faculty in 2005-2006
Francesco Barioli, Visiting Assistant Professor, Arts and Sciences
Hinsdale Bernard, Professor, Health, Education, and Prof Studies
R. Scott Briggs, Clinical Instructor, Health, Education, and Prof. Studies
Roger G. Brown, Professor, Arts and Sciences
Toni Carter, Assistant Professor, Library
Ethan Carver, Assistant Professor, Arts and Sciences
Dee Lisa Cothran, Instructor/Assistant Professor, Arts and Sciences
Ignatius Fomunung, Associative Professor, Engineering and Computer Science
Tammy Garland, Assistant Professor, Arts and Sciences
John Gladstein, Lecturer, Arts and Sciences
Jason Griffey, Assistant Professor, Library
Steven Halperin, Assistant Professor, Arts and Sciences
Michael Hargis, Instructor, Arts and Sciences
Martina Harris, Instructor, Health, Education, and Prof. Studies
Greg Heath, Professor/Head, Health, Education, and Prof. Studies
Linda Hill, Associative Professor, Health, Education, and Prof. Studies
Rebecca Jones, Assistant Professor, Arts and Sciences
Stephen Kappeler, Lecturer, Arts and Sciences
Catherine Kendall, Assistant Professor, Health, Education, and Prof. Studies
Seth Kendall, Lecturer, Arts and Sciences
Sara Knox, Lecturer, Arts and Sciences
Lingju Kong, Assistant Professor, Arts and Sciences
Gwendolyn Kurtz, Lecturer, Arts and Sciences
Chad Littleton, Lecturer, Arts and Sciences
Virginia Magnus, Instructor/Assistant Professor, Health, Education, and Prof. Studies
Kelly Phillips, Lecturer, Health, Education, and Prof. Studies
Shane Porter, Lecturer, Arts and Sciences
Valerie Radu, Assistant Professor, Health, Education, and Prof. Studies
Angelique Ramnarine, Lecturer, Arts and Sciences
Aaron Shaheen, Instructor, Arts and Sciences
Joey Shaw, Assistant Professor, Arts and Sciences   
Beverley Simmons, Assistant Professor, Library
Charlene Simmons, Assistant Professor, Arts and Sciences
Dan Simpson, Research Scientist/ Instructor, Engineering and Computer Science
Patrick Sweetman, Lecturer, Arts and Sciences
Nikolasa Tejero, Lecturer, Arts and Sciences
Stephanie Todd, Lecturer, Arts and Sciences
Darrel Walsh, Lecturer, Arts and Sciences
Jin Wang, Assistant Professor, Arts and Sciences
Jeanie Weathington, Lecturer, Business Administration
Kristine Whorton, Lecturer, Arts and Sciences
Robert Wilson, Research Associate Professor, Engineering and Computer Science
Li Yang, Assistant Professor, Engineering and Computer Science
Elizabeth Zbinden, Lecturer, Arts and Sciences

Special Recognition for Outstanding University Service
2004 Alan White
2003 John Fuller, Paul Watson
2002 Marvin Ernest, John Trimpey
2001 The SACS Reaccreditation Team     
2000 Phil Kazemersky, Verbie Prevost
1999 Randy Walker
1998 Donald Klinefelter
1997 Mike Jones
1996 Bill Butterfield
1995 Roland Carter
1994 Martha Butterfield
1993 Bob McNeely
1992 Arlie Herron
1991 Rock Wilson
1990 The SACS Reaccreditation Team
1989 Robert Fulton
1988 Peter Pringle, Jack Freeman
1987 Ben Gross

January 26, 2006

More News…