Section Menu

Post Graduate Acceptances


Anesthesiology Assistant Program

Traci Gables – Accepted to Emory and Trevecca, chose Emory.

Dental School

Jim (Fred) Hollingsworth – UTHSC (Memphis)

Jesse McKinney - UT Memphis
John Harrison - West Virginia University School of Dentistry
Kelsey Carver - UT Memphis

Daniel Francis - University of Louisville School of Dentistry
Samuel Hutton - UT Memphis
Colton Popp - UT Memphis

Lisa Jeffries - UT Memphis
Raj Brahmbhatt - UT Memphis

Reece Cofer - UT Memphis, awarded Andy Holt Scholarship
Linda Tran - UT Memphis
Steven Ledford - UT Memphis
Michael Hernandez - UNC-Chapel Hill, awarded scholarship
Maya Peel - UT Memphis.


Graduate School

Jessica Hubbuch – University of Tennessee-Chattanooga, School of Education, Masters in Secondary Education program.
Kristin Stanfill – Accepted to Masters of Public Health (MPH) program at University of Alabama-Birmingham, Emory University’s Rollins School of Public Health MPH program and Colorado School of Public Health (MPH).
Patsy Thrasher – Accepted to James H. Quillen College of Medicine at East Tennessee State University, Meharry Medical College Ph.D. programs in Biomedical Sciences and Morehouse School of Medicine M.S. program in Biomedical Sciences.  Chose ETSU.
Kristen Waddell – Miami University of Ohio, Masters degree in Biology, Global Field program.

Chelsea Standish – University of Tennessee-Knoxville College of Agricultural Sciences and Natural Resources, M.S. program in Entomology and Plant Pathology.

Evan Collins - University of Georgia
Mark Ihrie - Accepted to University of Kentucky and North Carolina State University. Chose NSCU program in Environmental and Molecular Toxicology.
Jamie Smith - James Madison University, Masters program in Biology (Botany).
Duncan McPherson - Accepted to University of North Carolina-Chapel Hill and UT-Knoxville. Chose UNC-Chapel Hill PhD program in Genetics and Molecular Biology.

Sarah Candler - Texas Tech University, Masters program in Biology.
Justin Ellis - Tulane University, Masters program in Pharmacology.
Joel Pollom - Barry University (Miami, FL), accelerated Masters program in Anatomy.
Carrie Wiese - Accepted to Vanderbilt University (Biomedical Sciences Ph.D. program), University of Utah (Bioscience Ph.D Graduate Program) and University of Texas-Austin (Cell and Molecular Biology Ph.D. program). Chose Vanderbilt.

Reid Bolus - Baylor College of Medicine, Ph.D. Program in Human and Molecular Genetics and Vanderbilt University Biomedical Sciences.
George Campbell - The Kellogg School of Science and Technology at The Scripps Research Institute, La Jolla, CA.
Sarah Candler - University of South Florida, M.S. in Integrative Biology-Ecology and Evolution.

Keith Emery - Bangor University, Wales UK MSx Marine Biology.


Law School

Simon Stanley – Accepted to University of Arizona (full scholarship), Stetson University (full scholarship), Willamette University (full scholarship), Lewis and Clark ($25,000/year scholarship), University of Oregon ($14,000/yr scholarship) and University of New Mexico.  Chose University of Arizona.


Trevor Slayton (UTC MS-Esc graduate) - Vermont Law School, Master of Environmental Law and Policy program.


Medical School

Jared Anderson – Accepted to Meharry Medical College (Nashville) and Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine (LMU-DCOM); chose Meharry.
Manuel Bernal – Accepted to Loyola University Chicago’s Stritch School of Medicine, University of Colorado Medical School and Rosalind Franklin University of Medicine and Science. Chose Loyola.
Emma Hall – Kirksville College of Osteopathic Medicine
Jared Hudson – Quillen College of Medicine (ETSU)
Jarrod Jackson - Morehouse School of Medicine.Kelton Messinger – Loma Linda University School of Medicine
Hunter Meyer– Medical College of Georgia
Hayden Shafer – Quillen College of Medicine (ETSU)
William Brooks – Quillen College of Medicine (ETSU)
Phoebe Shoemaker – Accepted to Quillen College of Medicine (ETSU) and Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine. Chose ETSU
Megan Ayres – Mercer University School of Medicine
Jessica Hale – Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine
Alexander Scherelis – UT Memphis

Eli Kennedy – ETSU
Le Lee Neoue – Lincoln Memorial University DeBusk College of Medicine (LMU-DCOM)
Garrett Venable – UT Memphis
Megan Roberson – ETSU
Tyler Walker – Accepted to UT Memphis, LMU-DCOM, Philadelphia College of Osteopathic Medicine and Kansas City University of Medicine and Biosciences College of Osteopathic Medicine.  Chose UTMemphis.
Jesalyn Tate – ETSU
Andrew Fournet – UT Memphis
Gary Tackling – American University of the Caribbean Medical School in Cupecoy, St Maarten, N.A.
Munir Nouri Rahbe – American University of the Caribbean Medical School in Cupecoy, St Maarten, N.A.

Denni Fitzsimmons - Des Moins College of Osteopathic Medicine, awarded Air Force Scholarship 
Jessica Howard - Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine
Dane Bolton - Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine and Lake Erie College of Medicine, chose LMU
Jennifer Woolsey - Lincoln Memorial University, DeBusk College of Medicine and Lake Erie College of Medicine, chose Lake Erie College of Medicine

Medical Technology

Daniel Waller – Medical Laboratory Science M.S. program (UTHSC)Nursing School

Angie Tsay - Johns Hopkins University School of Nursing, Accelerated BSN program.

Bethany Andrews - Vanderbilt University.Sarah Donnellan - Duke Nursing School


Morgan Kickliter – Southern College of Optometry (Memphis).

Kayla Egner - Accepted UAB School of Optometry (Birmingham, AL), Illinois College of Optometry and Ohio State University College of Optometry. Chose UAB.Anne Stephenson - Southern College of Optometry (Memphis).


Pharmacy School

Alexis Ewah – UTHSC (Memphis)
Dennis Santiago – UTHSC (Memphis)
Neha Naik – South College of Pharmacy (Knoxville)

Joshua Cooley – Lake Erie College of Osteopathic Medicine School of Pharmacy (LECOM)
Rima Patel – Accepted to UT Memphis and Gatton College of Pharmacy (ETSU), chose UT Memphis
Wesley Arrison – Accepted to UT Memphis, Belmont University, Lipscomb University and Samford University, chose UT Memphis
Taylor Benson – Accepted to UT Memphis
Yooji Cho – Accepted to UT Memphis


Andrew Rangel – UT Memphis
Reid Meadows – UT Memphis
Jennifer Marceaux – Harding University, Searcy, AR
Nicholas Marceaux – Harding University, Searcy, AR
Matthew Percy – UT Memphis
Kaysi Jackson – Accepted to UT Memphis, Lipscomb and Samford.  Chose UT Memphis

Nilam Patel - UT Memphis
Derrick Reinhart - UT Memphis
Nicholas Martin - UT Memphis
Kevin Patel - UT Memphis
Jarred Bowden - UT Memphis and Union, chose UT Memphis

Lindsey DeLoach – UT Memphis (delayed admission to 2011 in order to get BS)
Erica Childress – UT Memphis and Union University; chose UTMemphis
Cortney Wong – UT Memphis


Physical Therapy

Gordon Rudell - UTHSC (Memphis).


Physician Assistant

Cailyn Bautista – UTHSC (Memphis)
Emily Mansfield – Lincoln Memorial University DeBusk College of Osteopathic Medicine (LMU-DCOM) graduate Physician Assistant program.

Tifi Toilolo - Duke University School of Medicine Physician Assistant Program.

Sarah Stott - LMU

Dustin Bates - Bethel UniversityLauren Milleville - Colorado School of Medicine, University of South Carolina, Lincoln Memorial University, Trivecca. Chose Colorado School of Medicine.

Alicia Dumont - Trevecca Nazarene University Physician Assistant SchoolAllison Lamb - Tennessee State UniversityAshley Pierce - Trevecca Nazarene University Physician Assistant School


Veterinary School

Elizabeth Nielsen – Accepted to Iowa State University College of Veterinary Medicine and Lincoln Memorial University College of Veterinary Medicine.  Chose Iowa State.

Breanna Dell – Accepted to Oregon State University and University of Tennessee-Knoxville joint DVM/MPH (Doctor of Veterinary Medicine/Master of Public Health) programs.  Chose UTK.
Christine Teter – UTK (Knoxville)

Erin Felty - UTK